Strategie inwestycyjne

Wrz 19, 2013 by

Strategie inwestycyjne

W przypadku rynku obligacji wydawać się może, że strategie inwestycyjne są znacznie ograniczone. Podstawowym schematem inwestowania jest wykupienie obligacji i trzymanie jej do dnia jej zapadalności. Jest to o tyle korzystne rozwiązanie, że przez cały ten czas otrzymujemy odsetki.

Jednak rynek ten nie oferuje jedynie spokojnych strategii i długoterminowych korzyści. Inne strategie opierają się na zakupienie obligacji. Dochodzi do tego na rynku wtórnym, gdzie sprzedaż nie trwa tak krótko jak na rynku pierwotnym.

Pomimo niskiego oprocentowania obligacji możemy osiągać dzięki nim znaczące zyski. By tego dokonać trzeba na rynku wtórnym zakupić obligację     o wartości niższej od nominalnej. Jest to częsta sytuacja i dotyczy zwłaszcza tych papierów dłużnych, których termin zapadalności jest blisko.

Niektórzy inwestorzy określają obligację jako nudny sposób na niskie zyski. Jest to nieprawdziwe zdanie, gdyż obecnie wielka i zróżnicowana oferta dłużnych papierów daje duże możliwości inwestycji.

Można zdecydować się na te pozbawione ryzyka z niskimi dochodami  i na te dające możliwości dużych zysków jednocześnie obarczone widmem strat. Rynek obligacji jest rynek dla wszystkich graczy: i tych spokojnych i tych bardziej agresywnych.

W przypadku rynku obligacji podobnie jak w przypadku giełdy możliwa jest gra na wzrosty cen      i ich spadki. Catalyst daje możliwość zarabiania zarówno podczas okresów wzrostowy (hossy) jak      i zniżkowych (bessy). Dlatego obligacje są odpowiednie także dla byków i niedźwiedzi.

Pierwsza nazwa dotyczy osób, które liczą na spadki cen i oczekują zysku na nich. Sytuacja ta przypomina  sposób ataku niedźwiedzia (z góry do dołu).W przypadku byków występuje podobne nawiązanie do sposobu ataku (od dołu do góry). Osoby te oczekują wzrostu ceny.

Related Posts

Tags

Share This

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *