Charakterystyka obligacji

Cze 19, 2013 by

Charakterystyka obligacji
www.antygroupon.pl

Obligacje są specyficznym rodzaje papierów wartościowych: ich dłużny charakter powoduje, że posiadają one specyficzne cechy. Przewidywalność obligacji jest znacznie większa niż na przykład akcji.

Większość danych jest dokładnie określona i znana. Czas na który przechodzą one w posiadanie inwestora czy termin wypłaty odsetek. Jest to o wiele większe udogodnienie niż w przypadku akcji. Akcje są bezterminowe oraz wypłata dywidendy nie jest z góry określona.

Płynność rynku to kolejna charakterystyczna cecha dla instrumentu jakim są obligacje. Jeżeli potrzebujemy środków możemy dokonać sprzedaży papieru wartościowego na rynku wtórnym. Tym różnią się obligację od lokat, że sprzedaż nie wiąże się z utratą odsetek.

Kolejna różnicą pomiędzy obligacją a lokatą bankową są zyski. Jest to kolejna rzecz na korzyść rynku Catalyst. Odsetki z dłużnych papierów wartościowych są większe niż oprocentowanie na lokacie w banku.

Dotyczy to wszystkich rodzajów obligacji także tych skarbowych. Te mniej bezpieczne oferują znacznie wyższe dochody niż banki. Dodatkowo przy obligacji za dochód możemy uznać nadane nam jako obligatariuszom prawa.

Tym co przyciąga inwestorów na rynek obligacji jest jego niskie ryzyko. W przeciwieństwie do akcji rynek ten jest bardziej zabezpieczony. Obligacje cechują się również mniejszą zmiennością cen co dodatkowo ogranicza ryzyko występujące na tym rynku.

Related Posts

Tags

Share This

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *